galeria

II Powiatowy Konkurs Pieśni i Recytacji Poezji Patriotycznej

fot. Justyna Stawiszyńska
„Patriotyzm jutra...”

„Patriotyzm – to przede wszystkim szacunek i umiłowanie Ojczyzny”, nie tylko tej „dużej, ale również „małej” lokalnej. To miłość do stron rodzinnych, miejsca urodzenia i wychowania, to także troska o wspólne dobro jakim są zabytki i miejsca pamięci narodowej, kultywowanie tradycji, działanie, inicjatywa i pomysłowość. To wartości, które wpajane są już od najmłodszych lat.
Stąd pomysł, który powstał dwa lata temu, aby w naszym lokalnym środowisku na mapie kulturalnej pojawiła się impreza pn.: Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej. , skierowana do najmłodszych – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Konkurs zarówno w roku ubiegłym jak i w tym spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników z całego powiatu aleksandrowskiego. Do eliminacji – I etapu, który odbył się w Sp Nr 1 w Ciechocinku zgłosiło się 61 uczestników. Sześcioosobowe Jury oceniało prezentacje w dwóch kategoriach: piosenka i poezja z podziałem na uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Spośród wykonawców wybrano 12 laureatów ponadto wyróżniono 13 osób.
Zwycięzcy mieli okazję zaprezentować szerszemu gronu odbiorców podczas uroczystego koncertu zorganizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 1 i Miejskie Centrum Kultury, który odbył się w dniu 10 listopada w Teatrze Letnim.
Występy, pełne nostalgii i zadumy, a także walecznego ducha połączone z uroczystościami związanymi z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości., zyskały wielkie uznanie ze strony publiczności, która każde wykonanie nagradzała gromkimi brawami. Nie zabrakło również łez wzruszenia.
Na szczególną uwagę zasługiwała pieśń pt.” „O mój rozmarynie” wspaniale wykonana przez Janka Klameckiego z SP Nr 1 w Ciechocinku, a także recytacja Michała Podczarskiego z Publicznego Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawskim utworu „Pieśni o fladze”.
Podczas koncertu laureaci otrzymali nagrody w postaci książek, statuetek i okolicznościowych dyplomów.

K.Kaliszewska