galeria

IV Międzynarodowy Konkurs Malarski "Praca a turystyka"


Pędzlem i barwną plamą wypowiedzieli się uczestnicy IV Międzynarodowego Konkursu Malarskiego dla dzieci i młodzieży do lat 16-u na temat pracy człowieka. Hasłem wiodącym cyklu była „Praca a turystyka”. Na konkurs wpłynęło ponad tysiąc wspaniałych, kolorowych prac reprezentantów Albanii, Białorusi, Bułgarii (aż trzy szkoły artystyczne), Czech, Litwy, Słowacji,
Serbii i Czarnogóry, Turcji, Węgier i oczywiście z Polski. Niestety w tym roku nie otrzymaliśmy dotacji finansowej z Ministerstwa Kultury i ograniczone środki nie pozwoliły zaprosić do Ciechocinka finalistów konkursu na tradycyjny coroczny plener malarski.
Zatem wyjątkowo zwycięzców uhonorowano nagrodami rzeczowymi przyznanymi przez jury pod
przewodnictwem artysty malarza, nauczyciela akademickiego z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu Józefa Pietrzyka oraz artystów malarzy: Bożeny Januszewskiej i Katarzyny Wolskiej.
Nagródę Grand Prix otrzymał: Marko Krasimirov Dimitrov (8 lat) z Fine Arts School w Bułgarii, I miejsce w kategorii 7-9 lat zdobył 9-letni Mert Ali Arslan z Turcji, II miejsce Wiktoria Rumian z Krakowa, III miejsce Lazarova Lubomira Georgieva z Bułgarii.
W kategorii wiekowej 10 - 13 lat: I miejsce zdobyła Agnieszka Kocoń z Pracowni Sztuki i Rzemiosła z Nowego Sącza, II miejsce Patryk Juszczyński z pracowni Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kuj., III miejsce Klarenc Simoni z Albanii.
W kategorii wiekowej 14 - 16 lat: I miejsce zajęła Kaja Wojtyga z Pracowni Sztuki i Rzemiosła z Nowego Sącza, II miejsce Emilia Kachnicz z Koszalina, III miejsce Paulina Serafin z Pracowni Rysunku i Malarstwa MCK w Ciechocinku.
Do wszystkich zwycięzców wysłano drogą pocztową nagrody rzeczowe, medale i okolicznościowe dyplomy.
Ponadto jury przyznało 30 wyróżnień specjalnych, uhonorowanych również medalami i upominkami. W tej grupie znalazły się uczestniczki zajęć Pracowni Rysunku
i Malarstwa MCK w Ciechocinku kierowanej przez prof. Pana Pawła Lewandowskiego - Palle:
- Marta Jaskulska
- Marta Murawska
- Wiktoria Kunigowska
Wyłoniono również około 100 autorów najciekawszych prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej, którzy otrzymali okolicznościowe dyplomy.
Przykro nam było, że w tegorocznej edycji konkursu nie mogliśmy osobiście poznać tych najlepszych z najlepszych, dzieci o niezwykłym talencie, wrażliwości i ogromnym poczuciu piękna.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy konkursu będą zadowoleni z otrzymanych nagród.
Osobiście mogliśmy pogratulować tylko nielicznym reprezentantom finalistów z Aleksandrowa Kuj. i Ciechocinka, podczas spotkania w holu kina „Zdrój” i otwarcia wystawy w dniu 4 listopada.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Barbara Kawczyńska