galeria

Miłosz w Teatrze...

fot. K.Kaliszewska

Miłosz w teatrze.

„Kiedy umrę, zobaczę podszewkę świata. Drugą stronę, za ptakiem, górą i zachodem słońca.
Wzywające odczytania prawdziwe znaczenie. Co nie zgadzało się, będzie się zgadzało. Co było niepojęte, będzie pojęte.”
Czesław Miłosz "Sens"
„O najwyższy stworzyłeś mnie poetą...” pisał.

Czesław Miłosz poeta, prozaik, eseista, laureat nagrody Nobla - zmarł 8 sierpnia 2004 roku w Krakowie. Wszyscy wiemy kim był, ale czy znamy jego poezję?
Znawca twórczości Miłosza Jan Błoński tak charakteryzował poetę:
„Nagroda Nobla Czesława Miłosza jest nie tylko nagrodą talentu. Jest także nagrodą wytrwałości i wierności wewnętrznemu głosowi, który prowadził go przez zasadzki historii i zawikłanie osobistych doświadczeń”.
Miejskie Centrum Kultury w związku z obchodzonym w kraju, Rokiem Czesława Miłosza, postanowiło tę twórczość przybliżyć. 16 listopada w Teatrze Letnim odbył się spektakl poetycki pt. „Urojenie” na który, składały się wiersze, fragmenty prozy oraz myśli Czesława Miłosza. Był to rodzaj wewnętrznego dialogu autora, rozpisanego na głosy dwojga protagonistów: aktorki i spotkanego przypadkiem poety. Bohaterowie, w rolę których wcielili się aktorzy bydgoscy – Wanda Dolman – Rzyska i Eugeniusz Rzyski, podjęli na scenie dyskurs nad losem człowieka. Bohatera rzuconego w następujące po sobie zdarzenia historyczne i przemiany społeczne ubiegłego wieku. Nie zabrakło również wspomnień i powrotów do młodości.
Ta dialogowa forma prezentacji twórczości poety, stworzyła oryginalny projekt teatralny. Projekt, który spotkał się z wyjątkowo dojrzałym i pełnym skupienia odbiorem przez ciechocińską młodzież. Za co otrzymali od aktorów specjalne podziękowania. Uczniowie ciechocińskiego LO odwzajemnili się kwiatami.
I tak zupełnie bez kokieterii, nie mówcie, że mamy trudną młodzież, w teatrze udowodnili, że są wspaniali – chapeau bas droga młodzieży, chapeau bas.
Barbara Kawczyńska