galeria

"Muzyczne obrazy i impresje - Droga Krzyżowa"

zdjęcia: Justyna Stawiszyńska
„Tajemnica Drogi Krzyżowej”

31 marca, w pewien wtorkowy wieczór wielbiciele Melpomeny dzięki misterium muzyczno - poetyckiemu, stworzonemu przez Cezarego Chmiela (muzyczne obrazy) i Marka Stryszowskiego (muzyczne impresje) mogli wysłuchać pełnych tajemnicy życia tekstów ks. Twardowskiego w wykonaniu naszego krajana, znakomitego aktora teatralnego i filmowego - Jana Nowickiego.

Aktor czytając przepiękne myśli, pełne filozoficznej zadumy i prawdy o życiu, przemijaniu, samotności wprowadził nas w niezwykłą atmosferę tajemnicy i oczekiwania. Dopełnieniem całości było tło muzyczno które zadbała Grupa De Profundis (Cezary Chmiel- instrumenty klawiszowe, Marek Stryszowski – saksofon, Tomasz Kudyk - trąbka oraz Tomasz Grochot - instrumenty
perkusyjne.)
Tego wieczoru nie było na sali osoby, która przy jazzowych, nostalgicznych dźwiękach nie przeżywałaby własnej Drogi Krzyżowej. Każda kolejna stacja tego misterium to fragment tekstu, z którego przebijał przejmujący ból cierpienia i samotności. Słuchając recytacji Nowickiego każdy z nas w ciszy i zadumie „niósł swój krzyż”. De Profundis (z łac. z otchłani, z głębi) stworzyli
projekt, który poprzez muzykę i poezję ma na celu nie tylko przypomnieć wydarzenia sprzed przeszło 2000 lat, które miały wpływ na historię naszej cywilizacji, ale także stać się współczesnym wydarzeniem kulturalnym.
„Teksty ks. Twardowskiego są bardziej poetyckie niż liturgiczne i nawiązują do współczesności. Chciałem, aby nasza muzyka również brzmiała nowocześnie i trafiła do szerokiego grona odbiorców. Dużo w niej improwizacji, ale w całości króluje melodia” - mówi Cezary Chmiel, który skomponował muzykę. Na całość koncertu składa się muzyka klasyczno - popowo - jazzowa, połączona z poetyckimi tekstami. Z uwagi na oryginalność muzyki, jej wykonanie i bliskość wielkiego aktora, elementy te tworzą niepowtarzalną jakość. Misterium prezentowane było również podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. Potem wielokrotnie wystawiano je za granicą m.in. w Hiszpanii, w USA, w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i oczywiście w Polsce. Ponad godzinny koncert dostarczył widzom niesamowitych wrażeń i wzruszeń, piękna muzyka, mądre teksty i znakomite wykonanie zostały nagrodzone przez publiczność długimi brawami.

K. Kaliszewska