galeria

Muzyczne obrazy i impresje - Jan Nowicki i De Profundis - Koncert w Teatrze Letnim 23.03.

fot. Piotr Komosiński
scenografia: Barbara Kawczyńska
„Muzyczne obrazy i impresje...”

„Pierwszy upadek to lęk, że się nie udźwignie męki losu, starości. Upadamy, ale i w słabości kryje się siła. Wie o tym ten, kto upadł, zdawałoby się, na dno, ale odgaduje , że niewidzialna ręka go wspiera.” (ks. J. Twardowski)

Każdy z nas ma chwile słabości, zwątpienia, momenty w których zastanawiamy się co dalej? jak wygląda moje życie? jakim jestem człowiekiem?
Okres Wielkiego Postu to czas refleksji, wyciszenia,zastanowienia się nad dotychczasowym życiem, a także czas modlitwy i szczególnego nawrócenia. Czas w którym uświadamiamy sobie, że jesteśmy grzeszni, ze popełniamy błędy, a jednocześnie jest to czas nadziei, poprawy, nawrócenia i oczekiwania na lepsze...
Ksiądz Jan Twardowski napisał utwór Droga Krzyżowa, w którym każda kolejna stacja to fragment tekstu z którego przebija cierpienie, przejmujący ból i samotność.

„Samotność nie zaczyna się wtedy, kiedy ludzie odchodzą, ale wtedy kiedy my odchodzimy od ludzi.” (ks. J. Twardowski)

Już po raz drugi w ciechocińskim Teatrze Letnim mogliśmy wysłuchać myśli pełnych prawdy o życiu, samotności i przemijaniu w interpretacji Jana Nowickiego. Aktor wprowadził nas w niezwykłą atmosferę tajemnicy i oczekiwania, podczas której każdy z nas podświadomie niósł swój krzyż.
Dopełnieniem słów ks. Jana była przepiękna muzyka skomponowana przez Cezarego Chmiela (muzyczne obrazy) i Marka Stryszowskiego ( muzyczne impresje). Muzycy krakowskiej Grupy De Profundis ( z łac. z otchłani, z głębi) stworzyli projekt, który oprócz przypomnienia wydarzeń sprzed 2000 lat miał stać się współczesnym ponadczasowym wydarzeniem kulturalnym. Muzyka klasyczno – popowo – jazzowa w połączeniu z poetyckimi tekstami tworzy niezwykłą całość. Choć premiera misterium miała miejsce 9 lat temu – jego przesłanie jest wciąż aktualne i nieprzemijalne. Biorąc w nim udział dostrzegamy nowe prawdy, - a przede wszystkim rodzą się w nas pragnienia zmiany, stania się lepszym człowiekiem...

„Jedynym lekarstwem na cierpienie może być tylko nasza ludzka solidarność.” (ks. J. Twardowski)

Wielkopostny koncert po raz drugi zorganizowany na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku dostarczył licznie zgromadzonej publiczności niezapomnianych wzruszeń i emocji, mądre teksty, wyjątkowa muzyka i rewelacyjne wykonanie zostały nagrodzone owacją na stojąco i długimi brawami.

Katarzyna Kaliszewska

fragmenty teksu pochodzą z utworu Droga Krzyżowa autorstwa ks. Jana Twardowskiego.

Szczególne podziękowania kierujemy za wsparcie do właścicieli hotelu Kopernik.