galeria

"W czasie ferii... dzieci sie nie nudzą"

„W czasie ferii... dzieci się nie nudzą”

Ferie – współcześnie pojęcia tego używa się w odniesieniu do dni wolnych od nauki szkolnej, szczególnie w okresie zimowym. To czas relaksu, odpoczynku po półrocznej nauce i przygotowanie się do kolejnego semestru zdobywania wiedzy.
Niestety w przeciwieństwie do letnich wakacji dzieci coraz rzadziej korzystają z wyjazdów na zimowiska i wolny czas spędzają w miejscu zamieszkania.
Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych jak co roku przygotowało ciekawą ofertę programową, by choć trochę uprzyjemnić zimowy wypoczynek.
Codziennie oprócz stałej możliwości korzystania ze zgromadzonego w bibliotece księgozbioru i czytelni prasy – zorganizowano dla chętnych i zainteresowanych bezpłatny dostęp do Internetu.
Miłośnicy X Muzy mogli w kinie „Zdrój” obejrzeć filmy przygodowe: „Most na Terabithi”, „Don Chichota”. Nieco starsza młodzież obejrzała dwie pełne humoru i satyry komedie: „jeszcze raz” i „Ranczo Wilkowyje”.
Ferie w MCK-u to nie tylko kino, najmłodsi mogli zapoznać się z klasyką literatury dla dzieci autorstwa Carlo Collodiego pt.: „Pinokio” Opowieść o przygodach niesfornego, drewnianego pajacyka przedstawili aktorzy Studia Teatralnego Małych Form „ART-RE” z Krakowa. Zgromadzona licznie publiczność bezpośrednio w sposób bardzo aktywny uczestniczyła w tej sztuce, z bliska poznawała przygody i kłopoty Pinokia. Dzieci bardzo chętnie brały udział w przedstawieniu, jednocześnie bawiąc się mogły poznawać morały płynące z bajki o konieczności nauki, poszanowaniu rodziców, mówieniu prawdy, konsekwencjach wynikających z kłamstwa itp. Występy aktorów zarówno tych profesjonalnych jak i amatorów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie „młodzi artyści” zdeklarowali się, że w przyszłości chcą zostać aktorami.
Któż z nas w czasach przedszkolnych nie mówił: „będę strażakiem lub policjantem” Te marzenia choć w minimalnym stopniu postanowiliśmy spełnić w drugim tygodniu ferii. Dzieci pod opieka wychowawców z MCK-u odwiedziły Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą Straży Pożarnej w Ciechocinku, gdzie strażacy zapoznawali ich ze swoją pracą. Opowieści zostały uatrakcyjnione możliwością samodzielnego przymierzenia kasków, masek, poznawaniem przeznaczenia specjalistycznego sprzętu strażackiego. Każdy z uczestników chciał choć przez chwilę usiąść za kierownicą wozu strażackiego. Zarówno chłopcy i dziewczęta pełni wrażeń postanowili swoje plany życiowe związać z zawodem strażaka.
W kolejnym dniu – gmach MCK odwiedzili przedstawiciele Policji – sekcji prewencji. Na to spotkanie stawili się tym razem sami chłopcy. Najwięcej pytań zadawały pięcio i sześcio- latki, które pomimo tak młodego wieku wiedziały bardzo dużo na temat pracy policjantów. Na pytania gości „skąd takie zainteresowania” , padały odpowiedzi „ja też chcę być policjantem”. Służby mundurowe mogą być spokojne, na pewno znajdą swoich następców. Trzymamy kciuki za wytrwałych.

K.Kaliszewska